Wordt parcoursrecord bij Dam tot Damloop bij de vrouwen na 39 jaar eindelijk verbeterd?

Het parcoursrecord bij de vrouwen staat nog altijd op nam van de inmiddels 70-jarige Noorse Ingrid Kristiansen. Zij snelde in 1987 naar een tijd van 50.31. De organisatie laat weten dat deze editie, onder meer met twee sterke hazen, alles op alles wordt gezet om het record te verbeteren. En dat onder toeziend oog van diezelfde Ingrid Kristiansen. 

Kristiansen schreef in 1987 geschiedenis met haar overwinning in de Dam tot Damloop en haar nog altijd imponerende parcoursrecord van 50.31 op de 10 Engelse Mijl. De Noorse behoort tot de legendes van de internationale atletiek en veroverde als eerste vrouw wereldtitels op de baan, op de weg en bij het veldlopen.

In 2019 kwam de Keniaanse Evaline Chirchir met 50.32 al heel dicht bij een verbetering, maar zij strandde op één seconde.

Asayech Ayichew

Deze editie is Asayech Ayichew is een van de belangrijkste kandidaten voor een nieuwe toptijd. De Ethiopische heeft met 29.43 een indrukwekkend persoonlijk record op de 10 kilometer en won de NN Dam tot Damloop in 2024.

Vorig jaar werd ze tweede achter Hellen Obiri in 50.56. Met twee sterke hazen kan Ayichew opnieuw een gooi doen naar het parcoursrecord.

Chepkoech

Maar de concurrentie is sterk. De Keniaanse Beatrice Chepkoech (35), wereldrecordhoudster op de 3000 meter steeplechase, maakt haar rentree na een zwangerschap. Met 30.56 op de 10 kilometer heeft zij de snelheid om het hoge tempo te volgen.

Ook haar landgenotes Janeth Nyiva Mutungi (30.53 op de 10 kilometer en 1.07.06 op de halve marathon) en Sheila Chepkirui (30.41 op de 10 kilometer en 1.06.01 op de halve marathon) zijn serieuze kanshebbers. Verder staat onder anderen de Amerikaanse Betsy Saina, goed voor 2.19.17 op de marathon, aan de start.

Nederlandse vrouwen

Ook de Nederlandse vrouwen kunnen zich mengen in de strijd. Jennifer Gulikers verkeert in uitstekende vorm en prolongeerde afgelopen weekend in Rotterdam haar Nederlandse titel op de 10 kilometer in 31.36. Eerder kwam ze tijdens het EK in Birmingham uit op de 5000 en 10.000 meter.

Van Koldam en Holterman

Ook Ineke van Koldam en Jill Holterman zijn van de partij. Zij werden bij het NK 10 kilometer respectievelijk tweede (32.26) en derde (32.50). Elizeba Cherono-Franken maakt haar rentree na een blessure. De voormalig Nederlands kampioene op de 10 kilometer liet onlangs in Hem zien dat ze weer goed op weg is met een overwinning in 33.44.

Meer weten over de NN Dam tot Damloop? In dit artikel hebben we alles voor je op een rijtje gezet.

Bestel hier het laatste nummer van RunningNL met Jan Versteegh op de cover

Like this article? Share it!

Misschien vind je deze ook interessant?

Meld je aan voor de nieuwsbrief en ontvang wekelijks: